آموزش پخش زنده هیئت مذهبی

آموزش پخش زنده هیئت مذهبی

در این پست، با آموزش پخش زنده هیئت مذهبی با شما عزیزان هستیم. از زمانی که ویروس کرونا شیوع پیدا کرده است، خیلی از مراسمات مذهبی تحت الشعاع قرار گرفته اند و با توجه به دستوراتی که وزارت بهداشت برای این مراسمات تعیین می کند، ممکن است خیلی از هیئت ها نتوانند این پروتکل ها را اجرایی کنند. و در نتیحه شور هیئات کم رنگ بشود.

در این زمان، یکی از بهترین قابلیت هایی که وجود دارد و می توان آن را اجرایی کرد، پخش زنده است که یکی از بهترین پلتفرم هایی که برای این کار وجود دارد، آپارات می باشد.

آپارات نیز، در زمان محرم و ایام فاطمیه، به استقبال مراسمات مذهبی می رود و در قسمت بالایی سایت، بنری قرار داده و افراد می توانند روی آن کلیک کنند و وارد پخش زنده هیئت های درحال پخش بشوند.

اما بعد از این مقدمه، باید سراغ موارد فنی این مسئله رفت و با توجه به بودجه امکاناتی که در اختیار هیئات می باشد؛ شروع کرد به تنظیم کردن این موارد که برای راحتی شما، همه ی این موارد به صورت کامل و جامع ضبط شده و با دیدن این مجموعه ویدیو، می توانید یک پخش زنده حرفه ای داشته باشید.

 

مقدمه

در این ویدیو با هم بررسی می کنیم که چرا باید به سمت پخش زنده برویم و این کار چه لزومی دارد. علاوه بر این، سرفصل هایی از این مجموعه ویدیو، تقدیم شما می شود.

 

 

جلسه اول – دکور هیئت برای پخش زنده

در این ویدیو، با هم بررسی می کنیم که برای هئیت ، چه دکوری می توانیم انتخاب کنیم. ما می توانیم با کمترین هزینه، از سایت هایی که معرفی می شود، طرح های گرافیکی بسیار زیبایی تهیه کنیم و با چاپ آن به صورت بنرِ مات، آنرا به عنوان پشت منبر استفاده کنیم. طرح های بسیار زیبایی در دو سایت قنوت و سایت عصر انتظار موجود است که می توان از آنها استفاده کرد.

از طرفی نیز می توان برای انتخاب تایپوگرافی و خوشنویسی مذهبی، به سایت معلی مراجعه کرد و در صورتی که خواستید خوشنویسی خاصی را در پشت منبر استفاده کنید؛ از این سایت تهیه کنید.

 

 

جلسه دوم – نور پردازی هیئت

یکی از نکات بسیار مهمی که زیبایی کار ما مهم است، استفاده از نور مناسب برای محیط است. هیئات مذهبی معمولا به این نکته توجه دارند ولی برای پخش زنده، لازم است که عنایت ویژه ای به آن داشت. چون در نگاه اول، وقتی که مخاطب پخش زنده هیئت شما را باز می کند، با محیط ، نور و سخنران مواجه می شود.

به خاطر همین لازم است که به بحث نورپردازی توجه ویژه داشت. ما می توانیم برای نورپردازی هیئت خودمان (چه دارای مخاطب حضوری باشد یا خیر) از پروژکتور های کاسه ای استفاده کنیم که جزو بهترین گزینه های موجود است. اما برای استفاده از این نوع پروژکتور، لازم است که یکسری نکات رعایت شود که در ویدیوی زیر به آنها اشاره می شود.

همچنین می توانید آموزش دیگری که برای این کار قبلا تهیه کردیم را هم ملاحظه کنید، تا با انواع منبع نور ثابت برای فیلمبرداری آشنا شوید.

 

 

جلسه سوم – فیلمبرداری

اما یکی از مهمترین بحش هایی که باید به آن توجه داشت، فیلمبرداری و تجهیزاتی است که باید برای این کار در نظر گرفت. برای اینکه بتوانیم فیلمبرداری را برای پخش زنده انجام دهیم، هم می توانیم از گوشی موبایل استفاده کنیم و هم از دوربین فیلمبرداری ولی ابتدا باید بررسی کنیم که هیئت ما، قرار است چگونه برگزار شود:

۱- هیئت ما به صورت حضوری نیز مخاطب دارد.

۲- هیئت ما فقط به صورت مجازی است.

در صورت اول، وقتی که هیئت ما حضوری است، بهترین گزینه ، استفاده از دوربین فیلمبرداری است. که می توان برای این کار، از دوربین های مختلفی استفاده کرد که در ویدیوی زیر، به چند مدل خوب، نیز اشاره می کنیم. ما اگر هیئت ما صرفا قرار است به صورت مجازی پخش شود، می توان از گوشی موبایل هم استفاده کرد که اگر شما، چند گوشی موبایل اندرویدی نسبتا جدید و بروز داشته باشید، می توان آنها ها را با استفاده از یک اپلیکیشن ، به عنوان دوربین پخش زنده  خود تبدیل کنید.

اگر هم بخواهید از دوربین استفاده کنید، باید یک وسلیه میکسر تصویر تهیه کنید که یکی از بهترین گزینه ها، دستگاه BlackMagic Atem می باشد که هم می توان آنرا خرید و هم کرایه کرد که این مسئله، به بودجه ی شما مستقیما مربوط است. همچنین در ویدیوی زیر، روش اتصال گوشی موبایل و دوربین فیلمبرداری به سیستم را کامل می بینیم که باید به دقت ملاحظه کرد.

 

 

جلسه چهارم –  راه اندازی سیستم صوتی

اما از بحث دوربین که بگذریم، یکی دیگر از بحث های مهم، سیستم صوتی هیئت است که اگر بخواهیم به صورت تخصصی بررسی کنیم، این مورد نیز ۲ حالت دارد. یا اینکه هیئت ما فقط مجازی است و صرفا می خواهیم فیلم سخنران را پخش زنده داشته باشیم؛ یا اینکه به صورت حضوری نیز، عزاداران امام حسین علیه السلام، حضور دارند. در حالت اول، ما می توانیم از میکروفون های یقه ای معمولی استفاده کنیم و آنرا به برای پخش زنده مورد استفاده قرار دهیم که کمترین هزینه را دربر دارد.

اما اگر هیئت ما، به صورت حضوری باشد، باید مراحل بیشتری را طی کنیم. وقتی که هیئت ما به صورت حضوری باشد باید، صدای مداح و اکویی که به آن داده می شود، و همچنین صدای ذاکر هیئت را داشته باشیم تا شور هیئت، در پخش زنده نیز حس شود.

برای این کار، ما باید دستگاه میکسر صوتی هیئت را به سیستم متصل کنیم و صدای پخش زنده را، از آن دستگاه تامین کنیم. این کار را می توان به ۲ روش انجام داد:

۱- استفاده از دستگاه کارت صوت اکسترنال

۲- استفاده از سیم های معمولی اتصال به سیستم

ما می توانیم با توجه به بودجه ای که در اختیار داریم، بررسی کنیم که کدام از موارد زیر، برای ما قابل انجام است. ولی یادآوری اینکه مهم است که اگر  برای اتصال دستگاه میکسر صوتی، از کارت صوت استفاده کنیم، صدای خروجی ما بسیار عالی، خوب و بی دردسر است. اما در حالت دوم، می توان با تهیه یک سیم با کیفیت و خوب، صدای مناسبی را برای پخش زنده داشت.

نکته: این مسئله، با توجه به نوع دستگاه میکسر و اتصالات خروجی آن، کاملا متفاوت است. که البته دستگاه های جدید، اگر خروجی XLR داشته باشند، این به این معناست که می توان صدای بهتری نیز داشت. در این ویدیو، به صورت جامع و کامل، در مورد همه ی این موارد، توضیح داده شده است و با دیدن ان، می توانید بهتر تصمیم گیری داشته باشید .

 

 

جلسه پنجم و ششم – کار با نرم افزار OBS برای پخش زنده

در این ۲ جلسه، ما به روش کار با نرم افزار OBS می پردازیم. این نرم افزار، یکی از بهترین نرم افزار هایی است که برای پخش زنده آنلاین وجود دارد. ما با استفاده از این نرم افزار، می توانیم مثل یکی کارگردان تلویزیونی که بر روی صدا و تصویر و سایر مواردی که در صحنه است؛ مدیریت حرفه ای داشته باشیم.

علاوه بر این، ما در این دو فیلم، روش اضافه کردن یکسری از موارد، مثل زیرنویس ، اضافه کردن لوگوی هیئت به عنوان واتر مارک، پخش میان برنامه ، اضافه کرد اینسرت های از قبل آماده و … را آماده کرده ایم. در صورتی که همه این موارد را در پخش زنده ی خود رعایت کنید، می توانید مخاطب را به صورت کامل و با زمان بالا، در پخش زنده خود جذب کنید.

لینک های مورد نیاز:

 

 

جلسه هفتم -نکات حرفه ای پخش زنده

در این ویدیو که آخرین ویدیوی این مجموعه است، شما می توانید نکات حرفه ای که در یک پخش زنده، باید به آن توجه کرد را ملاحظه می کنید. موارد که در این ویدیو اشاره می شود، عبارت است از:

۱- استفاده از کیت لنز، برای پخش زنده با موبایل

۲- استفاده از دستگاه های Wireless HDMI برای اتصال دوربین ها، به دستگاه میکسر تصویر

۳- اتصال گوشی های آیفون، به نرم افزار OBS

۴- اصول کادر بندی در فیلمبرداری

ویدیوی زیر را نیز، حتما ملاحظه کنید و با توجه به مکان هیئت، بودجه و ابزار هایی که دست دارید، بهترین دوربین و تجهیزات را تهیه بکنید و کادربندی زیبایی برای کار فیلم خود انتخاب کنید.

 

 

سعی شد در این مجموعه ویدیو، در مورد ابعاد مختلفی که برای یک پخش زنده مذهبی مورد نظر است، بیان شود. نکاتی حرفه ای، که باعث بیشتر لذت بردن مخاطبین و عزاداران امام حسین علیه السلام ، از حضور در هیئت مجازی شما می شود . ان شاء الله که حضرت زهراء سلام الله علیها ، از همه ما راضی باشند.

امام حسین علیه السلام

شاید دوست داشته باشید ...
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.